2. urodziny Music to the People – historia, impresje i konkurs

Autor: Bartosz Pacuła
Redaktor naczelny Music to the People
Zdjęcia: Bartosz Pacuła

 

Aż trudno mi w to uwierzyć, że mój portal Music to the People skończył dwa lata. Oczywiście okres ten nie jest szczególnie długi – w tym wieku dzieci wciąż są zupełnie nieporadnymi stworzeniami, zdanymi na łaskę swoich rodziców. Jednak z drugiej strony czuję, że strona przeszła już naprawdę wiele, zmieniając się i ciągle ewoluując. Najlepszym przykładem ciągłego rozwoju jest nowa wersja MttP, która została uruchomiona 6 maja. Strona zyskała zupełnie nowy i (mam nadzieję) atrakcyjny wygląd, stała się też w pełni responsywna, dlatego dobrze wygląda nie tylko na komputerach, ale i tabletach oraz smartfonach. Ten krok na przód doceniliście także i Wy, czytelnicy MttP, których przybyło ponad… 10 000. Dodatkowo w nieprawdopodobny sposób zwiększyła się liczba odsłon (do ok. 70 000 na miesiąc), co jest dowodem na to, że lubicie „chodzić” po stronie, odkrywać kolejne rubryki, czytać następne teksty. Nie wpadacie tylko na chwilę, żeby w 20 sekund przeczytać newsa skleconego w dwie minuty. Zamiast tego zostajecie na MttP i zapoznajecie się z tym, co cała redakcja dla Was przygotowała – i za to należą się Wam najszczersze podziękowania.

Pasek - kreska

PODZIĘKOWANIA

 

Korzystając z okazji, chciałbym także podziękować osobom, które współtworzą ze mną Music to the People. Wiele serdecznych słów kieruję w stronę zastępcy redaktora naczelnego – Krzyśka Kowacza – który nie pisze zbyt wiele artykułów (chociać, gdy już to robi, to jest co czytać – sprawdźcie sobie TUTAJ czy TUTAJ), zawsze ma jednak ciekawe pomysły dotyczące rozwoju strony. Krzysiek towarzyszy mi przy tym projekcie od samego początku i właściwe trudno wyobrazić mi sobie MttP bez niego. Mógłby pisać nawet jeden tekst na pół roku, istotne byłoby jednak dla mnie, bym mógł zawsze liczyć na jego opinię. Nawet jeśli czasami zupełnie się z nim nie zgadzam.

Ważnym członkiem zespołu jest również Kamil Brycki. Na co dzień jest on ekspertem mody męskiej, czego dowodem jest praca w sklepie Tomasza Milera w Poznaniu. Ubrania nie są jednak jedyną miłością Kamila – równie mocno kocha on muzykę, czego wyrazem jest granie na skrzypcach oraz regularne udzielanie się na łamach MttP. Przygotowuje on dla Was liczne recenzje (TUTAJ), eseje historyczne (TUTAJ) oraz luźniejsze w treści felietony (TUTAJ). Także on wielokrotnie służył mi radą w sprawach rozwoju MttP, nierzadko zwracając mi uwagę na pewne aspekty, które nie były dla mnie początkowo ważne, a które na uwagę zasługiwały.

Kolejną ważną osobą w teamie MttP jest Adrian Pilarczyk, serwujący rozliczne recenzje (ostatnią znajdziecie TUTAJ) czy felietony (takie, jak np. TEN). Adrian wie, jak szybko reagować na nowinki w świecie muzyki: to właśnie jemu zawdzięczam kilka gorących tekstów, takich jak premierowa recenzja najnowszego krążka RHCP. Co więcej, Adrian jako pierwsza osoba z redakcji załapała zmiany w sferze nowej instrukcji wydawniczej, dzięki czemu nie mam najmniejszych problemów w redagowaniu jego tekstów. Odbierając jego artykuł wiem, że wiele roboty nie będę z nim miał.

Dziękuję także dwóm relatywnie nowym członkom naszej ekipy: Piotrowi Kleszewskiemu, który został redakcyjnym specem od wszelakich odmian metalu oraz Marcie Małeckiej, stałej bywalczyni chyba połowy koncertów, które odbywają się w Krakowie i okolicach. Chociaż MttP pomagają tworzyć od niedawna, to stali się ważną częścią portalu, czego wyraz dajecie także w przysyłanych do mnie mailach.

Na koniec wypada jeszcze powiedzieć coś o firmach i instytucjach, które z MttP postanowiły nawiązać współpracę. A jest ich naprawdę sporo: od Capelli Cracoviensis i Stowarzyszenia Muzyki Polskiej, przez liczne wytwórnie (Via Nocturna czy Mystic Production), wydawców (Techland, In Rock, Kagra), na dystrybutorach sprzętu audio kończąc (Suport, Sony). I w ich kierunku ślę podziękowania.

Pasek - kreska

KONKURS

 

Na miłośników filmów Marvela, którzy nie wychodzą od razu po skończeniu filmu zawsze czeka nagroda w postaci krótkiej sceny po napisach. Coś podobnego przygotowałem i ja – dla wszystkich, którzy przetrwali te wazeliniarskie podziękowania dla redaktorów MttP i doczytali do tego momentu zorganizowałem konkurs. Pod względem liczby nagród nie jest on może zbyt imponujący, jednak – jak myślę – nadrabia on ich atrakcyjnością. Głównym upominkiem są słuchawki douszne firmy Chord & Major 8’13, dedykowane wszystkim miłośnikom rocka i gatunków pokrewnych. Kosztują one aż 179 dolarów, co przy obecnym kursie tej waluty równa się ok. 680 zł. Poza tym do zaoferowania mam pakiet dwóch płyt z wytwórni Via Nocturna (Waking of Death formacji HexHorn oraz Manuscriptum grupy Heaven Grey), biografię zespołu Ramones od wydawnictwa In Rock oraz ekskluzywny plakat (w równie ekskluzywnej tubie) z gry Homeworld: Deserts of Kharak, który dostarczyła nam firma Techland.

Co trzeba zrobić, by wejść w posiadanie jednej z tych nagród? Na mail info@musictothepeople.pl należy napisać krótką (250-350 słów) recenzję jakiejś nowej płyty (rocznik 2015-2016), która szczególnie przypadła Ci do gustu. Teksty należy wysyłać do 31 sierpnia tego roku, w tytule podając „Music to the People – konkurs urodzinowy”. Z nadesłanych artykułów utworzymy specjalny wpis na MttP, włączając tym samym Was – czytelników MttP – w proces powstawania strony :)

Jeszcze raz dziękuję Wam wszystkim za czytanie MttP, komentowanie wpisów na FB, śledzenie na Instagramie oraz przesyłanie maili. Bez Was – jak pisałem już rok temu – nie miałoby to wszystko sensu.