Horizon Zero Dawn (Original Soundtrack) – recenzja

Autor: Kamil Brycki
Zdjęcia: Sony Interactive Entertainment

 

Recenzowanie ścieżek dźwiękowych z gier lub filmów zawsze przywodzi sporo trudności, jeżeli nie miało się okazji do obcowania z danym dziełem. Coś, co mi osobiście może wydawać się spłycone, wycofane i nudne (albo z drugiej strony, zbyt rozdmuchane, wybuchowe i męczące), na ekranie telewizora, w towarzystwie obrazu, może bronić się przecież całkiem nieźle. Tego właśnie życzę Horizon Zero Dawn, które zbiera niezwykle pozytywne recenzje jako gra – bo sam soundtrack, niestety, daleki jest od zachwycania.

W Horizon Zero Dawn ludzkość powróciła do epoki kamienia łupanego (tak jakby). Światem rządzą teraz maszyny, a wszystkie istoty żyjące muszą walczyć o przetrwanie. Takie umiejscowienie akcji daje bardzo duże pole do popisu nie tylko pod względem graficznym, artystycznym oraz gameplayowym, ale również i muzycznym. Tutaj muszę przyznać OST z Horizon pierwszego plusa – kompozytorzy równie dobrze zdawali sobie z tego sprawę i wykorzystali multum instrumentów ludowych do budowania klimatu, dynamikę za to powierzając bębnom i innym instrumentom perkusyjnym. Działa to niesamowicie na wyobraźnię i choć z Horizon miałem przyjemność zapoznać się tylko przez zwiastuny, tak nie jestem w stanie sobie wyobrazić, jak taka muzyka mogłaby nie pasować do gry. Pod tym względem – strzał w 10.

Ze względu na wszechobecną w grze technologię ścieżka dźwiękowa nie mogła opierać się tylko na instrumentach ludowych. Śpieszę więc donieść, że elektronika również się pojawia – dedukując ze specyfiki samych utworów, towarzyszy graczowi prawdopodobnie w trakcie walki i wszystkich bardziej dynamicznych scen. Przyjemnie miesza się z kompozycjami o innym charakterze, lecz brakuje jej tego pazura, który zachęciłby do jakiejkolwiek dalszej interakcji ze ścieżką dźwiękową. Skoro już kompozytorzy podjęli decyzję o wejściu w świat muzyki elektronicznej, zdecydowanie powinni uderzyć mocniej, bo o zaszczuciu i przyspieszonym biciu serca nie może być mowy. Takie utwory stanowią jednak zdecydowaną mniejszość, można więc je potraktować jako urozmaicenie i porządnie skupić się na całej reszcie, którą czterogodzinna ścieżka dźwiękowa ma do zaoferowania.

W jednej z recenzji samej gry przeczytałem, że muzyka jest nienachalna, co zostało potraktowane jako plus. Chciałbym rozwinąć ten temat, niestety podchodząc do ścieżki dźwiękowej bardziej sceptycznie – przede wszystkim skutkuje to tym, że poszczególne kompozycje nie są w stanie zapaść w pamięć. Dodatkowo sam album jest cholernie długi i brakuje mu motywu głównego – Spotify mówi, że zajmuje aż cztery płyty, co w przypadku samodzielnego odsłuchu po prostu nie jest w stanie się obronić.

Poszczególne kompozycje starają się mieć swoje momenty, jednak charakterystyczne fragmenty, które mają szansę zainteresować i faktycznie utkwić w głowie słuchacza są wyciszane już po kilku lub kilkunastu sekundach. Przez takie urywanie w dłuższy trans wejść się raczej nie da, pozbawić za to przyjemności z samodzielnego odsłuchu – jak najbardziej. Kompozycje są po prostu mocno pocięte i choć zdarzają się również takie, które trwają nie minutę, a trzy, to niestety i one nie wyróżniają się niczym szczególnym. Nienachalne? Zdecydowanie! Lecz ja bym to również nazwał bezpłciowością.

Co, prawdopodobnie, bardzo dobrze sprawdza się w grze – nie skupia na sobie uwagi, a przygrywa  w oddali, traktując warstwę gameplayową jako tę najważniejszą. Wszystko zależy od podejścia, dlatego też wszystkich zainteresowanych Horizonem zachęcam do kupienia nie ścieżki dźwiękowej, a gry samej w sobie. Bo po odsłuchaniu OST będziecie po prostu zawiedzeni.

Pasek - wydanie

Z soundtrackiem do Horizon Zero Dawn (Original Soundtrack) najlepiej będzie zapoznać się za pośrednictwem serwisów streamingowych; tytuł ten jest dostępny na Spotify. Chętni mogą zdecydować się także na zakup albumu w plikach MP3; niestety przyjemność ta nie jest tania – jej koszt oscyluje w granicach 30 euro/25 funtów (ponad 120 zł) na Amazonie. Sporo taniej dzieło to wycenił iTunes – tam nabycie całości zuboży nas o niecałe 16 dolarów.

Pasek - informacje

Wykonawca: Różni artyści
Tytuł: Horizon Zero Dawn (Original Soundtrack)
Wytwórnia: Sony Interactive Entertainment
Data wydania: 10.03.2017
Gatunek: Soundtrack
Czas trwania: 03:59:59