Muzyczny patrol (10-16.06.2017)

Autor: Bartosz Pacuła

 

Nadszedł kolejny tydzień, a więc i kolejna porcja nowości. W drugim wpisie z cyklu Muzyczny patrol znalazło się miejsce na bardziej zróżnicowane pod względem gatunkowym utwory; na tapetę postanowiłem wziąć kawałki od The Killers, Coldplay’a, Macklemore’a, Jaxa Jonesa oraz Queens of the Stone Age. Jak widać, i fani rocka, i rapu, i popu/dance’u znajdą tu coś dla siebie. To co – zaczynamy?

Na nowy materiał autorstwa The Killers musieliśmy czekać od 2012 roku; właśnie wtedy światło dzienne ujrzał ich ostatni album zatytułowany Battle Born. Ale było warto. The Man to naprawdę fajne napisany kawałek, który idealnie sprawdzi się jako soundtrack wakacji A.D. 2017. Mamy tutaj funkujący rytm, chwytliwy refren i – jednocześnie – ten sam specyficzny klimat, który przesądził o sukcesie Amerykanów. Również sam tekst powinien przypaść do gustu fanom The Killers; jego bohaterem jest bowiem sam Brandon Flowers, wokalista formacji, z czasów pierwszych sukcesów grupy. Po tylu latach oni wciąż są kimś!

Zupełnie inaczej prezentuje się świeży materiał Chrisa Martina i spółki. Kawałek All I Can Think About Is You to utrzymany w spokojnym tonie przedstawiciel pop-rocka. Dużo w tych dźwiękach starego Coldplay’a, jeszcze sprzed nadejścia A Head Full of Dreams. Kawałek ten wejdzie w skład zapowiedzianej na lipiec epki formacji – Kaleidoscope. Chociaż nie jest to ewidentnie słaba rzecz, to jawi mi się ona jako krok w tył. W taki sposób Coldplay już wcześniej grał – po co więc wracać na stare śmieci, skoro nowe (na przykład Hymn for the Weekend) prezentują się tak ekscytująco? Kawałek ratuje za to cudowne „lyric video” przygotowane przez Matta Lloyda. Naprawdę można się przy tym odprężyć.

Z singlem Glorious postanowił z kolei wrócić Macklemore, a pomaga mu w tym Skylar Grey. Jest to niezwykle przyjemna, podnosząca na duchu kompozycja, która dobrze pasuje do letnich klimatów. Wszystkich fanów amerykańskiego rapera na pewno ucieszy wieść o tym, że artystyczne rozstanie z Ryanem Lewisem nie wpłynęło na niego negatywne. Przeciwnie – Glorious aż tętni od pozytywnej, odświeżającej, zaraźliwej energii. Ewidentnie chwilowa przerwa od współpracy z Lewisem dobrze Macklemore’owi robi. Już nie mogę doczekać się jego nowego albumu – myślę, że to będzie naprawdę coś dobrego.

Jax Jones to urodzony w 1987 roku brytyjski DJ i producent muzyczny. Ostatnio zrobiło się o nim głośno za sprawą kawałka You Don’t Know Me. Chwytliwa melodia i uroczy teledysk pozwoliły przebić się Jonesowi do szerszej świadomości melomanów. Jego najświeższy numer, zatytułowany Instruction, może mu jeszcze bardziej pomóc – a przynajmniej mam taką nadzieję. To radosny dance, który świetnie wypadnie na wszelkiego rodzaju imprezach. W nagrywaniu Instruction udział wzięła między innymi Demi Lovato, która ewidentnie dobrze czuje się w tego typu klimatach. Niestety patrząc po liczbie odsłon tej piosenki na YouTubie czuję lekki zawód – tak fajny singiel zasługuje na więcej.

Na nowy album od artystów z Queens of the Stone Age czekamy już cztery długie lata. Ich ostatni studyjny krążek – zatytułowany …Like Clockwork – nam tego nie ułatwia, był to bowiem kawał dobrego grania, które jest najlepszym świadectwem na to, że rock wcale nie umarł. To nieznośne oczekiwania dobiegnie jednak końca – w sierpniu tego roku na światło dzienne ma wyjść płyta zatytułowana Villains. Formacja dowodzona przez Josha Homme postanowiła promować swoje nadchodzące dzieło piosenką zatytułowaną The Way You Used to Do. To naprawdę porządne rockowe granie, jednak nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że QotSA zaczynają zjadać własny ogon. W ich najnowszym singlu nie ma dla mnie nic nowego i odkrywczego. Oczywiście nie jest to złe same z siebie, tym bardziej, że sam kawałek jest naprawdę fajny. Chciałbym jednak, żeby Homme i spółka potrafili przypieprzyć z taką samą mocą, z jaką robili to do tej pory. The Way You Used to Do takim ciosem niestety nie jest.

Pasek - kreska

Setlista:

The Killers – The Man
Coldplay – All I Can Think About Is You
Macklemore – Glorious
Jax Jones – Instruction
Queens of the Stone Age – The Way You Used to Do