Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band 6 Disc Super Deluxe (Anniversary Edition) – unboxing

Autor: Wojciech Pacuła
Zdjęcia: Wojciech Pacuła

 

W wywiadzie udzielonym magazynowi „Mojo” Giles Martin – syn George’a Martina – opowiedział anegdotę o swoim ojcu. Na zadane mu pytanie „czy kiedykolwiek dopuścił do siebie myśl, że nie jest dobry z muzyki” ten miał odpowiedzieć: „Nie… zawsze myślałem, że jestem świetny”. To chyba magia otaczająca szóstego Beatlesa sprawia, że jego słów nie traktujemy jako przejawu arogancji, ale jako niepodważalny fakt. Podobnie jest z samymi Beatlesami, o których można mówić co się chce, ale nie można zapomnieć o nich i ich wkładzie w rozwój muzyki rozrywkowej.

Najważniejszym elementem ich artystycznej spuścizny okazał się ich ósmy album studyjny zatytułowany Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band i o nim chcieliśmy tym razem opowiedzieć, korzystając z tego, że został on niedawno wydany w nowej, „rocznicowej” wersji, z materiałem zmiksowanym na nowo przez wspomnianego Gilesa Martina. Artykuł podzieliliśmy na dwie główne części: rys historyczny oraz opis nowego wydawnictwa, przede wszystkim dźwięku wersji Compact Disc. Zdecydowaliśmy się na recenzję wersji cyfrowej, ponieważ remaster został przeprowadzony w tej domenie; wersja LP jest w tym przypadku nośnikiem wtórnym. Część pierwszą przygotował Bartosz Pacuła, redaktor naczelny portalu Music to the People, a drugą Wojciech Pacuła, naczelny magazynu „High Fidelity”. Dobrej lektury!

Pasek - kreska

Box wygląda imponująco. Okładkę wykonano w technice trójwymiarowej, poszczególne postaci z których złożono obraz wydają się więc żyć, poruszać, nie są płaskie – a do takiej właśnie, tj. płaskiej prezentacji, jesteśmy przyzwyczajeni. Trójwymiarowa okładka jest naklejona na tekturowy kołnierz z którego wyciągamy właściwe pudło. Podobnie jak wydane kiedyś przez Rhino reedycje płyt winylowych Johna Coltrane’a Atlantic 45 RPM Master Series, tak i to opakowanie jest zaadaptowanym reprintem pudełka analogowej taśmy-matki. Jest znacznie grubsze od oryginalnego pudełka, ale nadruki na przedniej i tylnej stronie to skany oryginalnego opakowania. Zachowano nawet zeskanowany obraz taśmy, za pomocą której przyklejono na pudełku kartkę z opisem.

Box zawiera aż sześć płyt: cztery krążki CD i po jednym Blu-ray i DVD:

– CD 1: Nowy stereofoniczny miks albumu.
– CD 2&3: 33 dodatkowe nagrania z sesji studyjnych, w większości poprzednio niewydawanych i po raz pierwszy zmiksowanych z sesyjnych czterościeżkowych taśm; utwory zostały ułożone chronologicznie zgodnie z datami ich rejestracji. Znalazły się tu również nowy miks Penny Lane oraz pochodzący z 2015 roku miks Strawberry Fields Forever.
– CD 4: „Direct transfer” oryginalnego miksu mono, a także singli Penny Lane (promocyjny singiel wydany w USA) oraz Strawberry Fields Forever. Znajdziemy tu również wczesne monofoniczne miksy utworów She’s Leaving Home, A Day In The Life oraz Lucy In The Sky With Diamonds; ten ostatni został skasowany z taśmy-matki z 1967 roku, na szczęście odnaleziono go podczas prac przygotowawczych do wydania rocznicowego.
– Blu-ray & DVD: Nowe miksy wielokanałowe 5.1 całego albumu oraz Penny Lane przygotowane przez Gilesa Martina oraz Sama Okellego oraz pochodzący z 2015 roku miks Strawberry Fields Forever (BD: DTS HD Master Audio & Dolby TrueHD, DVD: Dolby Digital & DTS). Jest tam również stereofoniczna wersja hi-res PCM 24/96 plus Penny Lane oraz Strawberry Fields Forever (2015). Plus sekcja wideo: zremasterowany film promocyjny do Strawberry Fields ForeverPenny Lane oraz A Day In The Life plus The Making of Sgt. Pepper – odnowiony, wcześniej niepublikowany film dokumentalny z wywiadami McCartneya, Harrisona i Starra oraz zdjęcia z sesji nagraniowej wykonane przez George’a Martina, nadany przez telewizję w 1992 roku.

Płyty umieszczono w okładce identycznej z rozkładaną okładką płyty winylowej. Każda płyta CD ma nieco inną okładkę typu mini LP – na trzech dodatkowych CD jest ona zmienioną wersją, z wyróżnionymi innymi postaciami centralnymi; na okładkach płyt wizyjnych zamieszczono dwie wersje nadruku z bębna „zespołu”. To wydanie japońskie, więc płyty zostały włożone nie bezpośrednio do tekturowych kopert, a najpierw do antystatycznych przezroczystych woreczków.

W boxie znajdziemy także czarno-biały plakat zapowiadający koncert zespołu Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band, duży plakat kolorowy powtarzający postaci Beatlesów z okładki, elementy do wycięcia, obecną jedynie w wydaniu japońskim dioramę do własnoręcznego montażu oraz artbook z historią powstania albumu, wieloma zdjęciami, w tym skanami rękopisów piosenek oraz zdjęciami oryginalnych pudełek analogowych taśm.

Pasek - kreska

Tekst powstał we współpracy z magazynem „High Fidelity”.

High Fidelity - logo (2015)